Dlaczego warto przeprowadzić audyt organizacyjny?
Problemami z realizacją celów i niezadowalające wyniki przedsiębiorstwa.
Niską lub ujemna dynamika zysku firmy.
Napięcia wewnętrzne spowodowane powyższymi punktami i ogólnym poczuciem braku efektywności podejmowanych działań.
W takich przypadkach liderzy organizacji poprzez własne obserwacje dokonali już ogólnego rozpoznania problemu lub zdefiniowali proces który chcieliby usprawnić i poszukują wsparcia oraz metodyki jak sprawnie przeprowadzić proces poprawy efektywności.
Wdrożenie lub wymiana systemów informatycznych taki jak ERP, CRM, BI.
Realizacją projektów z obszarów: transformacji cyfrowej, digitalizacji lub wdrażania idei Data Driven.
Zmianą lub przeglądem modelu biznesowego.
Realizacją kluczowego dla firmy projektu handlowego.
Przygotowania metodologii budowy strategii firmy.
Nie ma ściśle określonych ram czasowych – może to być kilka dni lub kilka tygodni obserwacji, rozmów z pracownikami i liderami organizacji, czas trwania zależy od zakresu projektu i jest ustalany przed jego rozpoczęciem.
Następnie sporządzany jest raport opisujący przyjęte metody badawcze, wszystkie zaobserwowane zjawiska oraz rekomendacje zmian i usprawnień.
Diagnoza jest prowadzona na bazie zweryfikowanej metodyki, opartej o ewidencję i rozpoznanie procesów, poprzez spotkania warsztatowe z uczestnikami procesu.
Obiektywne spojrzenie niezależnego konsultanta, nieobciążonego wewnętrznymi relacjami, zapewnia rzetelność przeprowadzonych analiz i badań. Pozwala też dostrzec problemy, które mogą być trudne do rozpoznania z wewnątrz.
Najmocniejsze elementy funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Każda firma jest specyficzna i wyjątkowa, jednocześnie każda staje przed podobnymi wyzwaniami związanymi z rozwojem i nieuchronnymi kryzysami. Ważne aby być przygotowanym na kryzysy oraz napędzać rozwój przez efektywność realizowanych procesów. Jeśli zarządzanie operacyjne absorbuję większość Twojego czasu - doradztwo to dobry kierunek, a audyt to pierwszy krok.
Najmocniejsze elementy funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Powodów jest naprawdę wiele, wśród których najistotniejsze to:
Zdefiniowanie kluczowych elementów modelu biznesowego, wraz z opracowaniem propozycji wartości, będącej bazą dla działań handlowych i marketingowych. Zdefiniowany model biznesowy to szeroki obraz firmy, dający przestrzeń do strategicznego myślenia o jej rozwoju.
Budowa świadomości w obszarze efektywności realizowanych procesów, wraz wskazaniem procesów mających największy wpływ na tą efektywność oraz rekomendacjami ich optymalizacji.
Określenie drogi do budowy przewagi konkurencyjnej, dzięki skupieniu na tych kompetencjach organizacji, które zapewnią najszybszy rozwój i sukces.
Decydując się na audyt przedsiębiorstwa uzyskasz poprzez transfer wiedzy dostęp do sprawdzonych metodologii i szereg informacji jak wygrać z rynkiem oraz rozwijać firmę i pracowników. Ponadto otrzymasz zestaw indywidualnie opracowanych wskazówek i wytycznych, które pomogą zwiększać efektywność firmy i zapobiec występowaniu wielu problemów w przyszłości.
Model współpracy i metodologię realizacji projektu określamy wspólnie po dyskusji o stojących przed firmą wyzwaniach, jednocześnie bazą diagnozy przedsiębiorstwa jest zazwyczaj analiza modelu biznesowego.
Innymi, często wykorzystywanymi metodykami są:
Ewidencja procesów i ich wizualne odwzorowanie, ułatwiające analizę i ocenę sprawności z wykorzystaniem notacji BPMN
Ocena efektywności struktury organizacyjnej, czyli podziału zadań, odpowiedzialności i decyzyjności oraz weryfikacja ogólnego systemu zarządzania.
Badanie kultury organizacyjnej, pozwalające uchwycić zasady i niepisane normy, których znajomość jest niezbędna to przeprowadzenia nawet najmniejszej zmiany.
Definiowanie kluczowych czynników sukcesu, określających te kompetencje organizacji, których wzmocnienie pozwoli budować przewagę konkurencyjną.
Chcesz skorzystać z audytu przedsiębiorstwa?
Zadzwoń 794 115 512, lub zapisz się na niezobowiązująca rozmowę
Dla kogo jest audyt organizacyjny?
Analiza przedsiębiorstwa ma zastosowanie w wielu sytuacjach, najczęściej korzystają z niej właściciele i dyrektorzy oraz menedżerów i liderzy obszarów. Sytuacje w których firmy poszukują doradztwa można ogólnie podzielić na trzy grupy:
Audyt, diagnoza, analiza firmy – te wszystkie działania finalnie polegają na weryfikacji realizowanych w organizacji procesów i ocenie ich efektywności, czyli pozyskania obrazu stanu obecnego w jakim znajduje się przedsiębiorstwo.
Efektem diagnozy organizacji jest raport, przedstawiający opis stanu obecnego analizowanych obszarów - na ogół w postaci map procesów, wnioski z poczynionych obserwacji oraz sugestie dotyczące usprawnień i zmian.
Taki audyt może obejmować całą organizację albo wytypowaną jej część lub wybrany proces.
Najskuteczniejszy jest zewnętrzny audyt przedsiębiorstwa – czyli przeprowadzany przez niezależny podmiot.
Zapewnia to obiektywne, chłodne spojrzenie na funkcjonowanie organizacji. Pomoc zewnętrznego eksperta w tym zakresie to również możliwość skorzystania z specjalistycznej wiedzy, doświadczenia i wypracowywanej latami zweryfikowanej metodologii.
Sprawdź podczas 30 min. darmowej konsultacji jak mogę Cię wesprzeć w wyzwaniach, z którymi obecnie mierzy się Twoja firma
Sprawdź podczas 30 min. darmowej konsultacji jak mogę Cię wesprzeć w wyzwaniach, z którymi obecnie mierzy się Twoja firma