Umów Konsultację

Dane kontaktowe

 

794 115 512

 

kontakt@jacekantczak.pl

 

ul. Leśna 33/7, Gdynia

 

NIP 583 259 38 23

Menu

 

Start

 

Usługi

 

Case Study

 

Blog

Newsletter

 

Zapisz się na newsletter z którego dowiesz się jak budować wzrost Twojej firmy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych 

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Transformacja organizacyjna w branży instalacyjno-budowlanej

🔹Analiza Modelu Biznesowego 🔹Opracowanie Struktury Organizacji 🔹Mapowanie Procesów 🔹Raportowanie Rentowności Projektów

Firma Eko-Tech, funkcjonuje na rynku od 25 lat i działa w branży HAVAC, specjalizując się w usługach w zakresie inżynierii sanitarnej, grzewczej oraz instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Oferuje również szeroki zakres prac ziemnych i budowlanych na terenie całego kraju. Świadczy również usługi projektowe, kosztorysowe oraz budowlane. Przedsiębiorstwo posiada 40 osobowy zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów oraz park maszyn i zespół serwisowy.

Cele Projektu

 

Wobec dynamicznego rozwoju firmy, z małej, lokalnej działalności do blisko 40 osobowego zespołu, operującego na terenie całego kraju, właściciel potrzebował poukładać firmę, poprzez określenie wytycznych jak mają funkcjonować i współdziałać poszczególne działy aby zwiększyć ogólną efektywność organizacji. Właściciel oczekiwał również, aby w dalszej perspektywie firma mogła sprawnie realizować projekty i zadania bez konieczności sprawowania nadzoru właścicielskiego.  

Zrealizowane w Projekcie Zadania

 

Każdy projekt doradczy rozpoczyna się od analizy modelu biznesowego, poprzedzonego wspólnym 3-4 godzinnym warsztatem. Opisanie modelu biznesowego pozwala stworzyć ogólny obraz prowadzonego biznesu i przypomina współzależności jego kluczowych elementów związanych z wartościami, otoczeniem rynkowym, klientami, procesami i strukturą finansów. Zdefiniowany model biznesowy i jego analiza, to również początek refleksji strategicznej, prowadzącej do identyfikowania, planowania i wdrażania zmian podnoszących efektywność organizacyjną i związaną z rentownością.

 

Kolejnym zadaniem było omówienie z liderami poszczególnych działów kluczowych realizowanych w zespole zadań. Na bazie tych rozmów opracowane zostały dla każdego działu formatki procesów, w których określone zostało:

  • Co jest potrzebne do realizacji procesu?

  • Jakie kompetencje są niezbędne do skutecznej realizacji działań w procesie?

  • Jakie są wytyczne i etapy procesu?

  • Jak będzie mierzona jego efektywność?

 

Budowa formatek procesów umożliwiła firmie Eko-Tech przegląd realizowanych w zespołach działań i rozpoczęcie analizy efektywności, między innymi poprzez określenie mierników procesów. Budowa formatek to również pierwszy krok do optymalizacji procesów i rozpoczęcia wewnętrznej dyskusji o wdrożeniu zarządzania procesowego.

Skontatuj się ze mną jeśli chcesz otrzymać przykładową Formatkę Procesu

Podczas definiowania mierników dla kluczowego w firmie procesu - Planowania i Realizacji Projektów Budowlanych, pojawił się wniosek, dotyczący konieczności precyzyjnego raportowania rentowności dla poszczególnych projektów. Potrzeba ta była wyzwalaczem uruchomienia drugiej fazy projektu doradczego, skupionego na następujących obaszach:

  1.  Projektowanie systemu raportowania rentowności projektów.

  2. Zdefiniowanie osobnego modelu biznesowego dla Działu Serwisu, realizującego działania nie związane z projektami.

  3. Zaprojektowanie badań satysfakcji klientów. 

Efekty projektu doradczego

 

Projekt doradczy dostarczył Eko-Tech zestawu narzędzi niezbędnych do usprawnienia zarządzania firmą, dobranych do bieżących potrzeb, realizowanych procesów i specyfiki przedsiębiorstwa. Analiza modelu biznesowego i realiowanych procesów, zawsze pozwala dobrać odpowiednie metody diagnozy bolączek i aktualnych wyzwań organizacji. Dla zwiększenia efektywności operacyjnej, przygotowane zostały opisy i wytyczne kluczowych procesów realizowane w każdym dziale - już na tym etapie, dzięki wywiadom z pracownikami ujawniły się pierwsze obszary do optymalizacji. Istotną wartością było również wspólne wypracowanie systemu raportowania rentowności, co umożliwiło monitorowanie ogólnej zyskowności firmy ale również analizę przyczyn odchyleń w poszczególnych projektach.   

Zapoznaj się z innymi Case Study lub umów się na 30 min. darmową konsultację aby omówić jak mogę Cię wesprzeć w podnoszeniu efektywności procesów i napędzaniu rozwoju firmy.

Umów się na darmową konsultację

Zapoznaj się z naszymi pozostałymi Case Study

Przeczytaj na naszym blogu jak budować wzrost swojej firmy.

Czym jest Business Intelligence? Platformy Business Intelligence (BI) zaczęły powstawać już w latach 60 XX wieku, początkowo jako systemy gromadzące
Kolejna możliwość pozyskania dotacji dla małych i średnich przedsiębiorstw już blisko. Nabór dla wybranych sektorów gospodarki, tj. Horeca, Turystyka, Kultura,
Jednym z prostszych narzędzi wykorzystywanych w doskonaleniu jakości procesów jest Cykl PDCA, znany również jako Cykl Deminga. Sam skrót PDCA
Znaczenie przywództwa w biznesie jest wielowymiarowe i odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. Efektywne przywództwo obejmuje nie tylko kierowanie